اوزون یا ازن تراپی یک درمان تزریقی است که با افزایش جریان خون درمفصل ومهیا کردن مواد لازم برای ترمیم بافت های آسیب دیده باعث درمان می شود. این تزریق ترکیبی است ازپروکائین برای کاهش درد،هورمون های استروئید برای کاهش فعالیت سیستم ایمنی بدن، مهیاکردن مواد لازم برای بهبودی بافت ها، مواد ضدالتهاب هومیوپاتی(همسان درمانی)،گاز ازن و اکسیژن است که باعث بازسازی سلولها میشود. اوزون تراپی مانند هر روش درمانی دیگری دارای عوارض جانبی است که در ادامه این مقاله ذکر شده است. اوزن تراپی روش درمانی تقریبا جدید است و در ایران نیز برای بیماران استفاده می شود. هزینه و قیمت ازن تراپی به تعداد جلسات درمانی مورد نیاز بیمار بستگی دارد.

فواید

در ابتدا شما می توانید بعد از درمان انتظار کاهش درد بلافاصله بعد از انجام تزریق را داشته باشید همچنین با استفاده از این درمان غضروف ها و بافت های شما بازسازی میشوند (این درمان می تواند روی زانو تاثیر بیشتری داشته باشد) این درمان باعث بهبودی آسیب دیدگی های مزمن، بازسازی مفاصل، بهبودی مفصل ناشی از آسیب دیدگی های ورزشی و بهبودی کلی از درد مفاصل، ماهیچه ها وعصب ها شود. اوزون درمانی می تواند در مفاصل، زیرپوست و داخل تاندون ها و ماهیچه ها تزریق شود پاسخگویی افراد به این درمان متفاوت است اما درشرایط خاص افراد به ۳تا ۵جلسه برای درمان نیازدارند اکثر افراد بعد از انجام این روش با کاهش درد مواجه میشوند. در ادامه مواردی که ازن تراپی برای آنها نتیجه بخش است ذکر شده:

۱-  برای درمان هرگونه درد

۲-  دردهای شدید مفصل کمر و گردن

۳-  آسیب دیدگی تاندون روتاتور کاف

۴-  آرتروز زانو و لگن (درمان لگن دراین روش کمتر نتیجه بخش است )

۵-  بیرون زدگی و فرسودگی دیسک (برای درمان موارد شدید بیرون زدگی دیسک استفاده نمی شود)

۶-  سندروم تونل کارپال

۷-  درد عصب و رگ سیاتیک

۸-  سینوزیت(شدید یا ملایم)

۹-  اختلال آرنج تنیس بازان (تنیس البو)

۱۰- درد و اختلالات لگن

۱۱- عفونت های دندان

۱۲- بهبودی بعد از جراحی مفاصل

۱۳- شکستگی های غیر قابل درمان

۱۴- جراحات

۱۵-  آسیب دیدگی ها ورزشی

درمان با ازن

اوزون درمانی با ترکیبی ازگاز اوزون ومواد برای بازسازی بافت ها درمفاصل ونواحی که باکاهش اکسیژن مواجه است تزریق میشود تا باعث تحریک در روند بهبودی شود این درمان برای بازسازی بافت ها ی آسیب دیده، بیماری آرتروز و اختلالات دیسک های ستون مهره ها استفاده میشود. دلیل اینکه تعدادی ازبافت های آسیب دیده سریعترازبافت ها دیگر بهبود میابند وجود جریان خون بیشتردراین نواحی است بنابراین مهیا کردن موارد بهبودی وموادمغذی درمفصل میتواند باعث افزایش جریان خون و بهبودی بافت های آسیب دیده شود اگر چه این مواد مغذی ممکن است از خون جدا شوند و درخون انباشته نشوند و باعث  جریان ضعیف خون و کاهش اکسیژن ،مواد مغذی و موارد بهبودی در نواحی آسیب دیده شود. سپس این روند باعث کاهش روند بهبودی و ساخت مواد اسید لاکتیک در بافت ها میشود در نهایت افزایش استیدلاکتیک در بافت های آسیب دیده باعث ایجاد درد میشود زمانیکه همه این موارد وجود داشته باشند سیستم ایمنی بدن نمی تواند به بازسازی و ترمیم بافت ها کمک کند. این روند می تواند با استفاده از تزریق ازن به صورت دائمی بهبود یابد اوزون تراپی با کمک سه مکانیسم درمانی باعث درمان میشود درابتدا اکسیژن به بهبود بافت های آسیب دیده کمک میکند دومین تاثیر اوزون است اوزون یک ماده بی ثبات است وبه سرعت به اکسیژن تبدیل میشود درحین روند تبدیل، هر مولکول اکسیژن میتواند بافت ها را اکسید کند تحقیقات نشان میدهد که اکسیداسیون باعث تحریک موارد رشد میشود گاز ازن حاوی ۳مولکول اکسیژن است و اوزون است، به دلیل ساختاری که دارد میتواند روند اکسیداسیون را انجام دهد و بلافاصله اکسیژن مورد نیاز بافت ها را فراهم کند و باعث تحریک رشد بافت ها و بازسازی و توانبخشی آنها شود. سومین راهی که اوزون تراپی باعث درمان می شود بهبودی بدن با استفاده ازهومیوپاتی (همسان درمانی)ضدالتهابی است دراین روند ویتامین ها و موادمعدنی برای کاهش التهاب و افزایش جریان خون در بافت های آسیب دیده تزریق میشود این کار باعث رساندن مواد مغذی و مواد رشد به بافت ها می شود و بافت ها را بازسازی میکند این درمان در مدت زمان ۶ ماه و طی ۳ تا ۵ مرحله تزریق، انجام میشود و به صورت دائمی باعث اصلاح بافت ها ی اسیب دیده و کاهش درد که در مراحل اولیه درمان آشکار است، میشود.

در حین انجام اوزون درمانی توصیه میشود که بیماران برای توانبخشی مفصل از درمان های کایروپراکتییک وفیزیوتراپی استفاده کنند تا ضعف بدن خود را که ناشی ازآسیب دیدگی ها ی مزمن است کاهش دهند.

آمادگی

شما باید آرامش خودرا حفظ کنید ممکن است نقاط تزریق کمی دردناک شود اما پزشکان برای کاهش این درد از مسکن های بی حس کننده قبل و بعد از جراحی استفاده می کنند از داروهایی مانند ناپروکسین، آسپیرین وایبوپروفن حداقل دو روز قبل از انجام جراحی استفاده نکنید ممکن است قبل از تزریق برای شما داروهایی مانند تایلنول، ترامادول، ویکودن، نارکو ویا داورهای دیگر تجویز شود و مصرف مکمل های روغن ماهی را دو روز قبل ازجراحی قطع کنید. در صورتیکه به مسکن های قوی تر از تایلنول نیاز داشته باشید پزشک برای شما تجویز خواهد کرد همچنین ممکن است شما تمایل به انجام درمان هایی مانند طب سوزنی، ماساژ، فیزیوتراپی درروز تزریق یا یک روز بعد از انجام آن داشته باشید. پزشکان ممکن است از یک متخصص فیزیوتراپی در حین انجام تزریق کمک بگیرند مخصوصا در صورتیکه تزریق درتاندون های بزرگ، مفاصل گردن و کمر انجام شود.

روش انجام

این جراحی دردناک نیست یا با درد کمی همراه است وبیماران بلافاصله بعد از جراحی با بهبودی مواجه میشوند به دلیل اینکه در بافت آسیب دیده گاز تزریق میشود ممکن است تا یک ساعت یا حداکثر تا چند روز با تورم روی ناحیه تزریق مواجه شوید این درمان شامل دو قسمت است در ابتدا مواد طبیعی برای مهیا کردن مواد لازم سلولها تزریق میشود این تزریق حاوی مواد دکس تروس، سالین، ویتامین B و ترکیباتی از مواد هومیوپاتی لازم است بخش دوم این درمان تزریق گاز ازن در نواحی آسیب دیده برای مهیا کردن اکسیژن لازم و ایجاد انرژی در بافت ها انجام میشود این روند باعث بازسازی بافت ها میشود. توصیه میکنیم که اوزون تراپی را برای مدت زمان ۲ هفته و ۳ مرتبه برای هر ناحیه آسیب دیده انجام دهید اما دربعضی موارد بیشتر از این مقدار نیاز است سرعت پاسخگویی بدن شما به این درمان به سن،سلامتی،مدت ابتلا به بیماری واقداماتی که برای درمان انجام داده اید بستگی دارد اکثر افراد با  ۳مرتبه انجام این جراحی به بهبودی دست یافته اند.

جلسات درمانی

برای اکثرافراد یک مرحله درمان کافی است کاهش علائم بیماری بوسیله این روش رضایت بخش است و بیمار به درمان مجدد نیازی ندارد بیماران برای تحریک بیشتر بافت برای بازسای و ترمیم مراحل دیگر اوزون تراپی را انجام میدهند هیچ محدودیتی برای تزریق این ماده وجود ندارد یک بیمار می تواند یک مرحله تزریق انجام دهید و بیمار دیگر ۴ مرحله درمان باید انجام دهد باید بعد از تزریق به بهبودی بیمارتوجه شود. درصورتیکه به ۳یا ۴مرحله درمان نیازدارید وبهبودی حاصل نشده است مواد دیگری باید قبل از انجام تزریق مورد توجه قرارگیرد.

بهبودی

برای اکثر بیماران داشتن یک رژیم غذایی مناسب حاوی پروتئین،واستراحت کافی ازمواردی است که به ریکاوری واحیا بعدازتزریق کمک میکند بسیاری ازبیماران به اشتباه بعدا زتزریق به سرعت به انجام تمرینات فیزیکی شدید میپردازند که این کار اشتباهی است وروند بهبودی وساخت کلوژن  را به تاخیرمی اندازد به گفته پزشکان بیماران بعدا زتزریق اوزون به دو روز استراحت نیازدارند  ودرصورت نیاز میتوانند ۲تا ۳هفته بعدا زتزریق بادقت کافی فعالیت های شدید وطولانی مانند (اسکی، بسکتبال، حاکی روی چمن و سطوح پیشرفته یوگا) و حرکات پرشی را انجام دهند بسیاری از بیماران برای کاهش التهابات تا دو روز پس از تزریق از پدهای گرم و سپس کمپرس یخ و بالانگهداشتن برای اندام های تحتانی (مانند پا) استفاده میکنند همچنین برای کاهش درد و التهابات از مواد و داروهای طبیعی به غیر از ایبوپروفن، آلیو، مورتین، آسپیرین و یا داروهای ضد التهاب بدون استروئید دیگر مانند سلبرکس استفاده می کنند پزشکان برای کاهش دردهای شدید شل کننده عضلات یا داروی نارکوتیک را توصیه میکنند بیماران ممکن است از مواد طبیعی مانند پماد کاپسایسین و… استفاده کنند اما باید از مصرف روغن ماهی و مکمل های این ماده تقریبا دو هفته بعد از انجام تزریق خودداری کنند پزشکان توصیه می کنند برای تسریع در روند بهبودی بیماران میتوانند از مکمل های غذایی خاصی در رژیم غذایی خود استفاده کنند.

عوارض

اکثرافرادی که ازدردهای شدید مفاصل رنج میبرند معتقدند امید کمی در استفاده ازروش ها ی درمانی برای کاهش درد همراه با عوارض جانبی کم و سلامتی بدون ایجاد هیچ گونه مشکلی وجود دارد. یکی از عوارض ازن تراپی بازگشت درد درنواحی است که تزریق انجام شده است اما این اتفاق به ندرت ایجاد میشود صرف نظر از این عارضه ای که ممکن است ایجاد شود این روش هیچ گونه عوارض دیگری در پی ندارد. در حال حاضر اوزون تراپی در ایران نیز از سی پزشکان تجویز می شود.

اوزن یکی از مهم ترین گازهای موجود در لایه اتمسفر جو زمین است و از کره زمین دربرابر اشعه خطرناک فرابنفش محافظت می کند. مولکول اوزن در غلظت های بالا سمی و مخرب است؛ اما در غلظت های پایین بی خطر است و خواص درمانی مفیدی را نشان می دهد. خواص مفید گاز اوزن به سه دسته تقسیم می شود:

 1. اوزن اکسیژن رسانی به بافت ها را بهبود می بخشد.
 2. اوزن باعث فعالیت بعضی آنزیم ها می شود و سوخت و ساز بدن را بالا می برد.
 3. اوزن سیستم ایمنی بدن را فعال می کند.

این خواص مفید باعث شد این ماده به دارویی با ویژگی های فوق العاده تبدیل شود؛ زیرا بسیاری از بیماری های کنونی در دنیا، در اثر نرسیدن اکسیژن و مشکلات سیستم ایمنی ایجاد می شوند.

کاربردهای اوزن

اوزن می تواند برای درمان مشکلات زیر به کار رود:

 • کمردرد، گردن درد و سردرد
 • آسیب مهره های کمر
 • پرولاپس دیسک کمر (پارگی غضروف اطراف دیسک که باعث بیرون زدگی هسته های انعطاف پذیر بالا و پایین مهره می شود)
 • دردهای سیاتیک
 • درد مفاصل مانند زانودرد و شانه درد
 • دردهای عضلانی و اسپاسم عضلات
 • درد تاندون ها
 • درد سرطان
 • دردهای روماتیسمی (روماتیسم عارضه ای دردناک در مفاصل و ماهیچه ها است که می تواند خفیف و یا شدید و همراه با تورم و تب باشد)

درمان با اوزن

 • عوارض جانبی و ناخواسته ندارد.
 • اثر طولانی مدتی برای درمان درد دارد.
 • سمیت و سوزش معده در بدن ایجاد نمی کند.

انواع روش های درمان

 • هماتوتراپی (درمان بیماری ها با خون یا فراورده های خونی)
 • استفاده موضعی
 • دمیدن اوزن
 • تزریق اوزن

مزایای اوزن نسبت به سایر روش ها

بیمار پس از درمان با اوزن تراپی دوره نقاحت بسیاری کوتاهی را طی می کند. عوارض ناشی از اوزن تراپی نیز بسیار اندک است. مزیت های دیگر تزریق اوزن شامل موارد زیر است:

 • اوزن تراپی کم تهاجم است.
 • اوزن تراپی یک درمان سرپایی به شمار می رود.
 • فرایند اوزن تراپی در زمان کوتاهی انجام می شود.
 • اوزن تراپی نسبت به جراحی هزینه کمتری دارد.
 • اوزن تراپی دردی برای بیمار ایجاد نمی کند.

تزریق اوزن و درمان دیسک کمر

برای درمان فتق دیسک کمر می توان از تزریق گاز اکسیژن و اوزن استفاده کرد. اوزن به طور مستقیم از طریق سوزن وارد دیسک می شود. تزریق اوزن باعث کوچک شدن دیسک می شود. زیرا پروتئین های داخل دیسک در حضور اوزن اکسید می شوند. با کوچک شدن دیسک فشار وارد بر اعصاب نیز کم می شود؛ به این ترتیب درد از بیمار کاسته می شود.

مطب شخصی دکتر علی تارات بر اساس الگو گیری از آخرین تکنولوژی های روز دنیا و رعایت استانداردهای جهان در زمینه انواع روشهای رایج تجویز اکسیژن – اوزن طبی در خدمت شما عزیزان است.