درمان های سیستمیک پسوریازیس

درمان سیستمیک خاص به ندرت در پسوریازیس دوران کودکی مورد استفاده قرار می گیرد

درمانی سیستمیک شامل رتینوئید، متوترکسات و سیکلوسپورین، بیولوژیک تنها در فرم های شدید بیماری مانند پسوریازیس اریترومرد، پوسچولار و آرتریت استفاده می شود. تمام این گزینه های درمانی را می توان به عنوان یک درمان یا به صورت ترکیبی از روش های مختلف مورد استفاده قرار داد.

نشانه ای برای درمان سیستمیک شامل یک یا چند مورد ذیل است:

 • درگیری BSA برای بیش از ۲۰٪
 • ناحیه پسوریازیس و شاخص شدت بیش از ۱۰
 • پسوریازیس عصبی، با یا بدون عوارض متابولیسم
 • پسوریازیس پوسچولار عمومی
 • آرتروپاتی پسوریاتیک
 • بیماری موضعی که تنها به درمان موضعی پاسخ نمی دهد و یا با بیماری های مهم روانی.

رتینوئید ها

Etretinate و acitretin، متعلق به نسل دوم رتینوئید، از شایع ترین رتینوئیدهای سیستمیک در کودکان هستند. شیوه های عمل شامل مدولاسیون تکثیر و تشخیص اپیدرمی و فعالیت ضد التهابی است. شروع با دوز کم می باشد که می تواند تا ۱ میلی گرم در کیلوگرم در روز افزایش یابد و در بهبود، به ۰٫۲ میلی گرم در کیلوگرم وزن بدن برسد. درمان پس از خارج شدن ۲-۳ ماه ادامه می یابد. جذب توسط شیر یا غذاهای چرب افزایش می یابد و هنگامی که در روغن های خوراکی حل شود جذب را افزایش می دهد. ۹۱ شایع ترین عوارض جانبی Xerosis، cheilitis، اپیستاستیس و تغییرات برگشت پذیر در آنزیم های کبدی و لیپید های سرم است. بسته شدن زودرس Epiphysis استفاده از آن را در کودکان محدود می کند. از استعمال Retinoid ها در هنگام درمان دختران باید اجتناب شود.

متوترکسات

این یک عامل آنتی متابولیت و به دلیل اثربخشی، مقرون به صرفه بودن و دوز مناسب یکی از رایج ترین عوامل سیستمیک جهت درمان پسوریازیس است. این عامل معمولا در دوز mg/kg/week 0.4–۰٫۲ داده می شود. ۹۲ مطالعات مختلفی استفاده موفق از متوترکسات در انواع مختلف پسوریازیس نوجوانان را نشان می دهد. متوترکسات توسط کودکان قابل تحمل است. به عنوان یک دوز خوراکی یک بار در روز به میزان ۲۵-۷۵ میلی گرم موثر است. اغلب کودکان در مقابل تهوع ایجاد شده توسط این دارو مقاومت دارند؛ تهوع و استفراغ عوارض جانبی رایج است. نارسایی های شدید یک رخداد نادر است. هنگامی که به دقت مورد بررسی قرار گیرد، متوترکسات می تواند یک روش درمانی ایمن و کارآمد برای فرم شدید پسوریازیس در کودکان باشد. چاقی ممکن است یک مانع نسبی باشد، زیرا بیماری کبدی چرب غیر کلاسیک مرتبط با آن احتمالا سمیت کبدی را افزایش می دهد. ۹۴,۹۵

اختلالات نسبی استفاده از متوترکسات

 • اختلال عملکرد کلیه (تنظیم دوز مورد نیاز)
 • نتایج غیر طبیعی در آزمایشات عملکرد کبدی
 • هپاتیت
 • سیروز
 • بیماری ریوی قابل توجه
 • اختلالات خون (آنمی شدید، لکوپنی، ترومبوسیتوپنی)
 • مصرف بیش از حد الکل
 • بیماری عفونی فعال (سل، پیلونفریت)

سیکلوسپورین

این یک دارو سرکوب کننده ایمنی است که عمدتا به وسیله تزریق سلول های T و IL-2 عمل می کند. سیکلوسپورین یک داروی موثر در مدیریت پسوریازیس کودکان است و به طور کلی به خوبی قابل تحمل می باشد. ۹۶ دوز مصرف آن در محدوده ۳-۵ میلی گرم بر کیلوگرم  بوده و  بسته به مورد موثر است. در برخی از بیماران این یک بحران واقعی است. نارسایی زایی، فشار خون بالا، سرکوب ایمنی، عوارض جانبی عمده این روش هستند و از این رو مصرف این دارو فقط به موارد شدید محدود می باشد. ۹۷,۹۸

بیولوژیک

معرفی مواد بیولوژیک در armamentarium داروهای ضد تعرق در واقع یک جهش بزرگ در مدیریت پسوریازیس اطفال مقاوم به دیگر درمان ها که در مورد آن ها داروهای دیگر مانند رتینوئید، متوترکسات و سیکلوسپورین را نمی توان استفاده کرد، می باشد. اتانرسپت، یک پروتئین همجوشی ضد TNF، بیشتر مورد مطالعه قرار گرفته است. ۹۹-۱۰۱ به کارگیری ان در کودکان و نوجوانان مبتلا به پسوریازیس پلاك متوسط ​​تا شدید موثر و قابل تحمل است. ۴ گزارش در مورد مصرف infliximab در پسوریازیس اطفال با نتایج خوبی همراه بود. ۱۰۵-۱۰۲ هنگام اماده سازی یک کودک با مواد بیولوژیک، والدین باید نسبت به عوارض جانبی و تهدید کننده خطرناکی که می توانند همراه با آن وجود داشته باشند، اگاه باشند. به عنوان یک داروی ضد فشار خون، دوز عامل بیولوژیک اهمیت حیاتی دارد زیرا باید اطمینان حاصل شود که سیستم ایمنی کودک سرکوب نمی شود و امکان بروز بیماری های عفونی را فراهم نمی کند.

کنترل و مدیریت هر یک از داروهای سیستمی فوق در یک کودک همیشه باید در قالب یک تلاش تیمی مشتمل بر متخصص پوست و متخصص اطفال همراه با متخصص گوارش، در هر زمان که لازم باشد، صورت گیرد.

دیگر قوانین

لیزر

در یک مطالعه آزمایشی، لیزرهای Eximer 308 نانومتری به عنوان یک درمان مطمئن و موثر برای پسوریازیس موضعی در کودکان و نیز در بزرگسالان گزارش شده است. ۱۰۶

آنتی بیوتیک های خوراکی می توانند در درمان پسوریازیس ولگاریس، به ویژه به کار گیری محیط کشت های دهانی وابسته به حلق و گلو، وجود درماتیت باکتری پروینال، پسوریازیس پاستالیزا مفید باشند. ۳,۱۰۷

مکمل غذایی

روغن ماهی، غنی از اسید های چرب امگا ۳ شناخته شده ترین مکمل های غذایی می باشد. مکمل های خوراکی و وریدی امگا ۳ و با تاثیر گذاری کمتر، اسید های چرب امگا -۶ در درمان پسوریازیس بزرگسالان و احتمالا از طریق تغییرات در تولید و تغییرات اسید آراشیدونیک (امگا ۶ ۲۰:۴) و اسید داکوزاپنتانوئیک موثر هستند. ۱۰۸

Indigo naturalis، یک طب سنتی چینی است که می توان ان را به صورت پماد موضعی با گزارش نتایج خوب در درمان پسوریازیس کودکان در زمان ۸ هفته مطرح نمود. ۱۰۹

درمان طبق نوع پسوریازیس

پلاک پسوریازیس

درمان باید متناسب با سن بیمار، کیفیت زندگی و مساحت درگیر شده به این بیماری در نظر گرفته شود. آنترالین درمان مؤثر پسوریازیس پلاک با یا بدون استروئید موضعی است. با ظهور داروهای جدیدتر، فراوانی استفاده از آن کاهش یافته است. استروئیدهای موضعی، کلسپتوریول، تزاروتین اگر به درستی استفاده شوند روش درمانی مفید و ایمنی هستند. اسید سالیسیلیک می تواند همراه با استروئید در پلاک های ضخیم استفاده شود. استعمال داروهای سیستمیک مانند متوترکسات و فتوتراپی ممکن است در بیماری متوسط ​​و شدید مورد نیاز باشد.

پسوریازیس پوست سر

استروئید موضعی با یا بدون اسید سالیسیلیک به عنوان لوسیون که در شب استفاده می شود و بعد از آن شامپو بر اساس استروئید / کتوکونازول در صبح مفید است. برای پلاک های مقاوم در برابر، شامپو های مبتنی بر قند کمک خواهد کرد. به صورت ترکیبی با NB-UVB / فتوتراپی هدف گذاری شده نتایجی بهتری در پی خواهد داشت.

پسوریازیس Guttate

آنتی بیوتیک های خوراکی در درمان پسوریازیس گوتات مفید هستند. استعمال عوامل سیستمیک و فتوتراپی ممکن است در بیماری متوسط ​​تا شدید مورد نیاز باشد. لازم به یادآوری است که پسوریازیس گوتات می تواند به پسوریازیس ولگاریس تبدیل شود و از این رو کودک باید به طور منظم تحت نظر باشد.

پسوریازیس معکوس

عوامل غير استروئيدی همچون مهار کننده کالسينورين، کورتيکواستروئيد موضعی با دوز کم با احتیاط استفاده می شوند. از مصرف پماد باید اجتناب شود.

پسوریازیس در ناخن

پسوریازیس ناخن اغلب عفونت های قارچی پس از درمان با کورتیکواستروئیدهای موضعی، تازاروتن یا کلسپتروژن پدیدار می شود. Triamcinolone Intralesional همچنین می تواند در همان منطقه برای کاهش التهاب زیربخش استفاده شود. استعمال Calcipotriol یا تازاروتن تحت انسداد پوشش ناخن، صفحه و زیر صفحه ناخن مفید است.

پسوریازیس دستمالی

استعمال کورتیکواستروئیدهای موضعی کورتیزول موضعی با یا بدون داروهای موضعی می توانند مفید باشند. در صورت وجود هر گونه عفونت ثانویه باید انها را مورد توجه قرار داد. درمان محدود سازی با خمیر اکسید روی باعث کاهش واکنش های شدید تحریک کننده می گردد.

پسوریازیس پوسچولار

پسوریازیس پوسچولار عمومی به متوترکسات در کودکان پاسخ خوبی می دهد. ۱۱۰ مراقبت از تغذیه، جلوگیری از تعادل الکترولیتی مایعات از نارسایی های بدن باید مورد تاکید باشد. Acitretin / Isotretinoin (عدم مصرف برای دختران نوجوان) و داپسون می تواند بسته به پارامترهای بیوشیمیایی مورد آزمایش قرار گیرد. استروئیدهای خوراکی فقط برای شناختن بحران حاد استفاده می شود. اگر بیماری موضعی باشد، داروهای موضعی نظیر استروئید کافی خواهد بود.

پسوریازیس مخاطی

هیچ درمانی معمولا مورد نیاز نیست با این حال، داروهای موضعی در یک پایه خوراکی می تواند در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

پسوریازیس اریترودرماتیک مادر زادی

صرف نظر از بیماری های زمینه ای، مدیریت ارثی اطراف نوزادان شامل تعادل مایع و الکترولیت، اصلاح مصرف کالری و پروتئین، پیشگیری و درمان عفونت هاست. یک درمان خاص بعد از تشخیص بیماری زمینه ای آغاز می شود. نوزاد باید تحت نظر باشد. کالیستوتریول موضعی وقتی که نرم کننده ها کافی نیستند موثر می باشد. ۱۱۱

پسوریازیس آرتروپاتی

متوترکسات داروی انتخابی در کودکان مبتلا به آرتروپاتی پسوریازیس است.

نکات روانشناختی و بازسازی

پسوریازیس به خودی خود یک بیماری است که موجب شدت استرس روانی زیاد می شود و برعکس. اخیرا نشان داده شده است که پسوریازیس تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی کودکان مبتلا به این بیماری دارد (شکل ۷۲-۷۴).

مانند AD، کهیر و آکنه پسوریازیس در گروه سنی اطفال می تواند به عواقب شدید عاطفی منجر شود و کیفیت زندگی مرتبط با سلامت را تحت تاثیر قرار دهد. یک مطالعه در مورد کودکان و نوجوانان بین ۵ سال و ۱۶ سال نشان داد که در کودکان مبتلا به پسوریازیس مقادیر مورد بررسی همانند کودکان مبتلا به AD بالا بود و از کودکان مبتلا به کهیر و اکنه بیشتر بود. ۱۱۲

کودکان مبتلا باید روش مقابله با این بیماری را جهت ادامه زندگی و انطباق با وضعیت سلامت فردی بیاموزند. آنها باید مشاوری جهت انتخاب روش حرفه ای برای آینده خود داشته باشند. توانبخشی کودکان مبتلا به پسوریاتیک نیز می توانند به درمان و پیشگیری از بیماری کمک کنند.

اهداف درمان توانبخشی عبارتند از:

 • درمان منظم پوست تحت نظارت مناسب با درمان آب و هوایی، درمان تغذیه ای و مداخلات روحی.
 • کمک به مقابله با بیماری با توجه به پیامدهای روانی و اجتماعی پسوریازیس.
 • کمک به یافتن شغل

خلاصه

پسوریازیس دوران کودکی نشان دهنده یک چالش ویژه است. نظریه های مختلف پزشکی اخلاقی، بیماری را متنوع تر می کند. آغاز زودرس بیماری و شکل های مادرزادی نشان دهنده یک زمینه ژنتیکی بسیار قوی می باشد. آگاهی از ویژگی های پسوریازیس دوران کودکی به تشخیص و مدیریت زودهنگام کمک می کند. کار بیشتر در زمینه ژنتیک و تحقیق بیشتر در مورد آسیب شناسی و مطالعات کنترل شده درمانی، روزنه بیشتری را در پروتکل مدیریت موثر به ارمغان خواهد آورد. ضروری است که تاثیر چاقی در مبتلایان به پسوریازیس را درک کنیم. علاوه بر درمان مناسب، مشاوره و مراقبت حمایتی بخش مهمی از مدیریت و کنترل موثر پسوریازیس کودکان است. با وجودی که بهبودی خودبخودی در کودکان بیشتر از بالغین مبتلا می باشد، اما بهبودی با عود مجدد همراه می باشد. از این رو والدین، معلمان و همکاران فرزند مبتلا باید به طور کامل اگاهی داشته باشند.

تشخیص زودهنگام، مدیریت مناسب، باعث ایجاد عوارض جانبی می شود که به علت التهاب مزمن در بزرگسالی ایجاد می شود. درمان تهاجمی باید در کودکان مبتلا به پسوریازیس شدید که در مورد انها درمان متناوب موجب کنترل بیماری نشده است در نظر گرفته شود.

مطب شخصی دکتر علی تارات بر اساس الگو گیری از آخرین تکنولوژی های روز دنیا و رعایت استانداردهای جهان در زمینه انواع روشهای رایج تجویز اکسیژن اوزن طبی در خدمت شما عزیزان است.

به بالای صفحه بردن